Manuál pre tapety – Vliesová tapeta

7 marca, 2021 Kamila

Manuál pre tapety – Vliesová tapeta

Pripravili sme pre vás návod na lepenie vliesovej tapety. V článku sa dozviete, aké náradie budete potrebovať, ako postupovať pri lepení vliesovej tapety a aj ako ju udržiavať. Prečítajte si viac.

Návod na lepenie vliesovej tapety

Náradie: meter, ceruzka, nožnice, orezávač, vodováha (olovnica), tapetovacia kefa, štetka na nanášanie lepidla
1. Podklad pod aplikovanou tapetou musí byť hladký, pevný, suchý a savý. V prípade nerovností na stene, je potrebné ich prebrúsenie. Staré tapety a vodou rozpustné maľovky je nutné odstrániť.

Povrch steny pod tapetou odporúčame natrieť penetračným náterom.

2. Stenu, na ktorú budete lepiť tapetu si rozmerajte a naznačte začiatok lepenia tapety ceruzkou. Potrebnú časť steny natrite lepidlom, avšak na tapetu lepidlo nenanášajte. Ak ste k tapete dostali lepidlo, odporúčame použiť na nalepenie tapety práve to.

3. Jednotlivé pásy tapety si uložte tak, aby ste videli, kde na seba vzor nadväzuje.

Tapety sa pri lepení neprekrývajú, lepia sa k sebe.

Následne si pásy uložíme lícom na podlahu tak, aby bol pás s číslom 1 na vrchu. Na pripravenú stenu si pomocou vodováhy naznačíme ceruzkou zvislú čiaru, kde začíname lepiť. Podľa rozmerov jednotlivých pásov si na stenu značíme zvislú čiaru začiatku lepenia.

4. Na stenu aplikujeme lepidlo v šírke prvého pásu tapety. Prvý pás tapety si zrolujeme tak, aby bol vzor vo vnútri rolky. Pás tapety postupne lepíme na stenu a uhladíme jemnou kefou na tapetovanie zvrchu nadol. Po správnom umiestnení pásu tapety, zafixujeme tento diel prítlačným valčekom. V smere od stredu ku krajom vytlačíme vzduchové bubliny a zvyšné lepidlo, ktoré opatrne zotrieme čistou navlhčenou handričkou. Ďalej lepíme pásy podľa poradia. Vzor vždy napojíme, diely tapety cez seba neprekrývame.

Ak lepíme tapety  na umakartové dosky a dvere primiešame do lepidla na tapety 10% disperzného lepidla.

5. Presahujúce okraje tapety orežte pomocou pravítka a nožíka na stene.

Údržba:

Vliesové tapety na stene udržujte čistou navlhčenou handričkou. Nesmú sa používať drsné hubky, škrabky, riedidlá, či iné agresívne prostriedku. Tapety sú ľahko umývateľné avšak nie oderu odolné.

Reklamácie:

Pred lepením skontrolujte rozmery a kvalitu tapety. Reklamácia sa nedá uplatniť na nalepenú tapetu.